Rady

Běžná údržba voskovaného nábytku

voskovaný nábytek - ošetřování

Běžná a pravidelná údržba voskovaného nábytku

Dřevo je materiál, který je velmi trvanlivý a jemný zároveň, takže musíte pamatovat na jeho pravidelnou péči, pokud si jeho krásu chcete užívat po dlouhou dobu. Než se však dostaneme k tématu, jaká jsou pravidla pro používání voskovaného nábytku, je třeba zmínit, čemu se vyhnout při každodenním používání. Nezapomeňte, že dřevěný nábytek nemá rád vodu. Voskované dřevo není vodotěsné, takže pokud se vám stane, že na jeho povrch vylijete nějakou tekutinu, osušte ji co nejdříve. Také nenechávejte žádné vlhké předměty na nábytku ze dřeva. Pokud se voda vsákne do jeho struktur, může je nenapravitelně poškodit.

Nikdy neumísťujte horké předměty přímo na povrch stolu (nábytku). Pod vlhké předměty (sklenice talíře vázy) je třeba dávat podložky.

Další věc, na kterou je třeba dávat pozor, je teplo. Většina z vás pravděpodobně ví, že byste neměli dávat teplé nádobí přímo na dřevěný nábytek, protože to může mít za následek vzhled zabarvení, které nemusí být možné odstranit. Pokud chcete sedět u dřevěného stolu a vychutnat si chuť ranní kávy, nezapomeňte dát šálek na talířek. To je nesmírně důležité zejména při péči o voskované dřevo, protože vysoké teploty mohou vosk roztavit. Pokud chcete, aby si váš dřevěný nábytek zachoval svůj tvar a vzhled co nejdéle, ujistěte se, že v jeho blízkosti není krb, topení nebo jiný zdroj tepla. Intenzivní používání nábytku může způsobit vznik jemných škrábanců v namáhaných místech, zejména na okrajích zásuvek, horních desek komod apod. Je jen na vás, zda tyto změny vnímáte jako něco přirozeného a jedinečného, nebo jako chybu. Je však třeba mít na paměti, že v tomto případě se dřevo vůbec neliší od jiných materiálů, které se během používání opotřebovávají.

Jak čistit voskovaný nábytek?

Péče o voskovaný nábytek je jednoduchá – nejdůležitější je systematicky odstraňovat prach z jeho povrchu. Jak jsme již zmínili, voskované povrchy jsou citlivé, proto je chraňte před poškrábáním. Pro odstranění prachu nejlépe vyhovují měkké bavlněné hadříky a flanely. Nepoužívejte švédské utěrky, škrábou nábytek! Prach, který zůstabe delší dobu na nábytku, se postupně dostane do struktury dřeva s voskem a bude stále obtížnější jej odstranit. Pokud máte pocit, že suchý hadřík již nestačí, čas od času použijte voskové čističe pro čištění nábytku. Nejenže čistí dřevo, ale také doplňují opotřebovaný vosk a vytvářejí soudržnou ochrannou vrstvu na povrchu nábytku. Díky tomu si váš nábytek udrží svůj lesk déle, protože vosk dokonale zakryje i všechny škrábance.

Čeho se vyvarovat při péči o voskovaný nábytek?

Jedním z nejdůležitějších pravidel je vyhnout se vodě při mytí povrchu voskovaného nábytku. Všechny druhy detergentů jsou stejně nebezpečné – čisticí prostředky obsahující bělidlo mohou být obzvláště nebezpečné. Vosk je přírodní konzervační látka, takže použití silných chemických látek pro jeho péči se nedoporučuje.

RESTAUROVÁNÍ VOSKOVANÉHO NÁBYTKU

Vosk je přírodní a ekologický prostředek údržby a ochrany dřevěného nábytku. Umožňuje dřevu dýchat, zdůrazňuje jeho přirozené vlastnosti a přináší jeho krásu. Pravidelnost péče o takový nábytek je však zásadní – ochranný povlak se časem jednoduše opotřebuje.

Jak obnovit voskový povlak na dřevěném nábytku?

Krok 1 – Správná příprava nábytku.

Prvním krokem by měla být demontáž všech pohyblivých částí nábytku, jako jsou dvířka, zásuvky a kličky. Tento jednoduchý postup vám usnadní přístup ke všem těžko dostupným zákoutím.

Krok 2 – Broušení a čištění povrchu.

Vše závisí na stupni opotřebení, poškození, nebo oděru barvy na voskovaném nábytku. Pokud nábytek nemá žádné poškození a barva je pouze vybledlá, pak stačí aplikovat voskovou pastu bez předchozího broušení povrchu brusným papírem.

Pokud je nábytek více poškozený, má značné oděrky a škrábance, měli byste přistoupit k broušení dílů brusným papírem. Běžně dostupné jsou k dispozici brusné papíry s velikostí zrna od 80 do 1200 – zvolte jemnozrnný papír 220-240. Po vyčištění je třeba dřevěný povrch vyhladit brusnou netkanou textilií zrnitosti 320-360..

Krok 3 – Výběr správného vosku.

Dalším krokem bude výběr správného vosku. Záleží na vás, zda to bude bezbarvý nebo barvící vosk. Pokud jste se rozhodli použít barvicí vosk, ujistěte se, že odpovídá barvě nábytku. To vám umožní vyhnout se změně barvy a nevzhledným skvrnám. Kromě toho, výběr vosku s barvou podobnou odstínu nábytku bude maskovat drobné škrábance a praskliny. Nezapomeňte, že čistý včelí vosk není určen pro voskování nábytku.

Krok 4 – Aplikace vosku.

Pokračujeme do nejdůležitější fáze, tj. nanášení vosku. Naberte malé množství vosku na suchou houbu a vetřete do dřeva – podélně ve směru kresby dřeva (ne kruhovými pohyby). Po vysušení vyhlaďte povrchy brusnou netkanou textilií  a vyleštěte, postupujte opět podélně, ve směru kresby dřeva. Nechte proschnout. Máte hotovo!