Nezařazené

MODERNÍ VS. KLASICKÝ STYL V NÁBYTKU

Dvě samostatné formy stylu v nábytkářském průmyslu, ale stále fungující paralelně v současném interiéru – moderní a klasický styl. Který má šanci v budoucnu ovládnout zařízení pokojů?

Mnoho lidí nevidí rozdíl mezi moderním a klasickým stylem v nábytku. Analýzou těchto dvou jmen z hlediska slovníkových definic lze skutečně dospět k závěru, že se jedná v podstatě o totéž. Nicméně, pokud jde o design nábytku, jedná se o dva odlišné styly, které mají společné rysy, ale také vykazují významné rozdíly.

Klasické nebo moderní – jaký je mezi nimi rozdíl?

Základem pro posouzení těchto dvou stylů bude jistě období, ve kterém byl nábytek vytvořen. Termín “klasický” znamená v zásadě styl, vhodný pro jakékoli období v lidské historii. Klasický nábytek pro danou éru. Klasický styl nábytku je také ten, který byl v platnosti ve starověkém Římě. Pro nás je tu však důležitá klasika, která je pro nás současnější, tedy zakořeněná v první polovině 90. let. Klasické návrhy nábytku z té doby jsou stále platné.

Zajímavé je, že moderní styl má svůj původ v devatenáctém století. Byl to německý a skandinávský design s důrazem na jednoduchost a funkčnost, který vyústil v moderní design interiéru. Modernismus, postmodernismus, art deco – tento styl se v průběhu let měnil. Vyznačuje se rozhodně bohatým designem.

Moderní styl – jednoduchost a funkčnost

Moderní nábytek se vyznačuje minimalismem a strohostí, často použitím přírodních surovin pro jejich výrobu. Je to také pozornost jejich designérů zaměřená na použitelnost interiérového vybavení. Často se jedná o jednotný, originální a jedinečný nábytek. Nábytek realizovaný podle projektů, vyrobený na míru, tj. striktně určený pro určité specifické interiéry. To je rozhodně odlišuje od klasického nábytku, který je oblíbený a běžný. Moderní nábytek je produkt, který má rozlišovat jak místnosti, ve kterých se nacházejí, tak jejich majitele. Jedná se o objekty, které jsou navrženy tak, aby budovaly novou kvalitu prostoru. Jejich návrhy překvapí přirozeností nebo kontrastem barev. Autoři těchto projektů zaměřují své úsilí na vytvoření maximálně funkčního kusu nábytku. Moderní styl je jednoduchý, má hladké a čisté linie, je vytvořený s uměleckým vkusem. Přírodní materiály, které dodávají interiéru teplo a pohodu.

Klasický styl – přístupnost a konzervatismus

Klasický nábytek napodobuje jeden styl nebo formát. Jsou snadno rozpoznatelné a vyznačují se dostupností a umírněností ve formě. Klasický styl je tematická monotónnost, konzervatismus. Jedná se o nábytek pro lidi, kteří chtějí žít pohodlně, ale standardně. Klasický styl je pohodlí, klid a pohoda. Nábytek, který nás provází již léta, protože byl navržen stejným způsobem před desítkami let. Jedná se například o nábytek, který si pamatujeme z dob Polské lidové republiky a který se nyní opět stává módním. Pro mnohé z nás jsou symbolickým návratem do dob mládí nebo originální výzdobou hipsterského pokoje. Jedná se o nábytkové trendy, které se vracejí navzdory času. Klasický styl v nábytku však není jen projekty v masovém měřítku. Mnoho lidí dodržuje takovou stylizaci místností, a proto může být nábytek podle klasických kánonů také uměleckým dílem nábytku.

Funkčnost a originalita jsou v současné době dominantními trendy. Styl moderního nábytku do nich určitě zapadá. Jedná se také o proekologické tendence, které dokonale odrážejí materiály, na nichž je založen moderní design. To by měl být určitě nábytek budoucnosti.