Projekty, Zajímavosti

BUKOVÝ NÁBYTEK – STÁLE POPULÁRNĚJŠÍ DŘEVĚNÝ NÁBYTEK

Bukový nábytek
Při rozhodování o dřevěném nábytku nejčastěji volíme nábytek z borovice, bukového, nebo dubového dřeva. Někteří jdou směrem k exotice, získávají teakový nebo mahagonový nábytek. Právě nábytek z bukového dřeva je stále populárnější. Jaký je k tomu důvod? Stojí za to zvážit bytové doplňky z tohoto typu dřeva? Jaké jsou výhody a nevýhody bukového dřeva?

NÁBYTEK Z BUKOVÉHO DŘEVA – CHARAKTERISTICKÉ RYSY

Buk je silný, trvanlivý druh a je extrémně odolný vůči mechanickému poškození, jako poškrábání, nebo odštípnutí. Díky těmto vlastnostem se zdá, že je ideálním materiálem pro nábytek. A to je, ale měli byste si být také vědomi slabších vlastností tohoto materiálu.  Vzhledem k tomu, že buk je tvrdý a hustý, není tak snadno zpracovatelný jako například měkká borovice. Nábytek z bukového dřeva bude mít jednoduché tvary a poměrně masivní formu. Bude také těžký – což je činí ne příliš mobilními, ale naopak extrémně stabilními. Může být zatížen i většími předměty bez toho  aby  se deformoval, police bukové knihovny se nebudou ohýbat pod váhou knih a buková dětská postel bude trpělivě snášet jakékoli myšlenky a akce vašeho řádícího batolete. Bohužel se svou trvanlivostí a pevností má bukové dřevo jednu velkou nevýhodu – vykazuje relativně nízkou odolnost proti vlhkosti. Z tohoto důvodu je bukový nábytek ideální pro obývací pokoj, ložnici a pracovnu, ale méně pro kuchyň nebo koupelnu. To samozřejmě neznamená, že v místnostech s vyšší vlhkostí vzduchu nemůžeme mít nábytek z bukového dřeva, ale pokud se rozhodneme pro takové řešení, musíte si být vědomi toho, že čekáme na velmi pečlivou, přesnou a pravidelnou impregnaci zařízení.

Ložnice buk masivPokud jde o vizuální vlastnosti bukového dřeva, ve svém přirozeném zbarvení osloví všechny milovníky teplých, útulných interiérů. Bukový nábytek se vyznačuje svou přirozenou barvou krásnou, intenzivní zlato-medovou barvou. Dokonale rozjasní, opticky zvětší a zahřejí jakýkoli interiér a zároveň dodávají uspořádání nenucenou, jemnou eleganci. Bukový nábytek dokonale zapadá do stylu klasických interiérů, ale také se vyrovná s moderním, minimalistickým uspořádáním, stejně jako v tradičních stylech: vintage, rustikální. Další výhodou bukového nábytku je jeho sametová a hladkost: leštěný buk je skutečným potěšením pro smysl pro dotek!

BUKOVÝ NÁBYTEK – PRO KOHO BUDE VHODNÝ?

Nábytek z bukového dřeva bude dobrou volbou pro každého, kdo hledá tradiční, nadčasové a extrémně odolné bytové doplňky. Budou pracovat všude tam, kde budou vystaveni vysokému zatížení a intenzivnímu využívání. Obzvláště oblíbené jsou krásné a trvanlivé bukové postele, bukové dřevěné závěsy na chodbu a bukový nábytek pro děti: dětské postýlky, komody, stoly.

Mnoho lidí se nyní pravděpodobně ptá samo sebe, je bukový nábytek drahý? Nábytek z bukového dřeva lze hodnotit jako vybavení z průměrné ceny police. Budou dražší než borovicový nábytek, ale rozhodně levnější než nábytek vyrobený ze stejně trvanlivých exotických dřevin, především proto, že se jedná o původní dřevinu, snadno dostupnou u nás. Jejich cena je nižší proti cenám dubového nábytku. V každém ohledu jde o dlouhodobou investici a vhodné ekonomické řešení z dlouhodobého hlediska.

obývací stěna masiv bukPokud rádi často měníte výzdobu bytu a oceníte univerzální, nadčasové vybavení, které lze snadno přizpůsobit jakémukoliv uspořádání, bude pro vás dobrým řešením bukový nábytek. Budou také vysněnou volbou pro lidi, kteří jsou nerozhodní a nemohou specifikovat, jaký styl interiéru se jim nejvíce líbí.

Bukový nábytek by měl být také vybrán lidmi s relativně malými a špatně osvětlenými byty, protože barva bukového dřeva může dělat zázraky s malým a tmavým prostorem, přidávat svou optickou prostornost, nádheru a vyzařovat ji.

Tagy: dřevěný nábytek, masivní dřevěný nábytek, dřevěný nábytek, rustikální nábytek, borovicový nábytek, dubový nábytek,