Nápady, Projekty

Jak zařídit obývací pokoj? Získejte praktické rady

Pokusíme se navrhnout v jakém stylu uspořádat obývací pokoj a jaké produkty konkrétně stojí za to vybrat. Existuje mnoho konceptů uspořádání souvisejících s uspořádáním obývacího pokoje. Liší se od sebe především použitými barvami, typem nábytku, doplňků a osvětlením. Proto je nutné, aby si každý našel styl, které mu bude vyhovovat. Jeho volba však může být někdy opravdu obtížná. Zvláště když specifičnost obývacího pokoje svému majiteli přináší určitá omezení. S ohledem na tuto skutečnost jsme se rozhodli shromáždit zajímavé koncepty a poté je přizpůsobit konkrétním stylům a uspořádáním. Pokud tedy hledáte inspiraci pro zařízení obývacího pokoje, můžete ji najít v následujícím textu.

Jak zařídit obývací pokoj?

Za prvé, stojí za to strávit nějaký čas výběrem stylu, ve kterém bude obývací pokoj zařízen. Samozřejmě se nemusíte držet všech pravidel s tím spojených. Je však dobré přijmout jeden obecný koncept, na jehož základě budou vybrány barvy, nábytek, doplňky a individuální řešení uspořádání. Dodržování jednoho konceptu vám umožní zachovat konzistenci uspořádání. Samozřejmě, který styl si vybrat, do značné míry závisí na dostupné velikosti obývacího pokoje. V malém obývacím pokoji je obtížné zavést prvky typické pro průmyslové uspořádání, protože potřebuje spoustu volného prostoru. Řešení založená na jasných barvách a dobře naplánovaném osvětlení, které opticky zvětší prostor, budou fungovat mnohem lépe. Je také velmi důležité, jaké funkce by měl obývací pokoj vykonávat. Může být považován za:

  • místo odpočinku po dni pracovních nebo domácích povinností – stojí za to vsadit na řešení, díky nimž je interiér útulný a příjemný,
  • vizitka celého domu nebo bytu – obývací pokoj bude reprezentativním místem, kam chcete přijímat hosty. Proto by měl být uspořádán elegantním způsobem,
  • centrální využitelný prostor – musí být tedy plně funkční, aby pobyt v něm byl prostě pohodlný.

Jakou barvu obývacího pokoje?

Styl, ve kterém bude obývací pokoj zařízen, je určen především barvami. Dávají pokojům charakter, ovlivňují také konečný pocit hostů, kteří vás navštíví. Při výběru barev, které budete používat, nezapomeňte zachovat umírněnost. V pestrobarevném obývacím pokoji bude skutečný chaos, který není z hlediska vizuálu příliš atraktivní. Jak odborníci zdůrazňují, v jedné místnosti by měly být maximálně 3 dominantní barvy. Mluvíme především o stěnách, podlaze a nábytku. Trochu jinak to vypadá v případě doplňků, které často diverzifikují celý interiér. Stojí za to zdůraznit, že výběr barev v obývacím pokoji závisí nejen na stylu nábytku, ale také na jeho ploše. Pokud chcete uspořádat malou místnost, vsaďte na jasné barvy, které rozjasní interiér a opticky ho zvětší. Ukáže se, že bílý obývací pokoj je hezký? Naprosto! Bílá je dokonalým pozadím pro jiné barvy, takže ji můžete snadno kombinovat například s dřevěným nábytkem, zelenými květy, kovovými prvky typickými pro moderní styl nebo s drsností cihel a betonu. Pokud je bílá pro vás příliš mnoho, můžete stěny vymalovat jinou, jasnou barvou. Často je to slonová kost, béžová, světle růžová nebo mátová. V každém z těchto případů jste schopni opticky zvětšit obývací pokoj, zvláště když se vzdáte zbytečného zakrývání oken pomocí tlustých, tmavých závěsů. Již víme, že světlé barvy jsou ideální pro malé místnosti. Jak však zařídit obývací pokoj s o něco větší plochou? V takových interiérech se můžete spolehnout na velkou svobodu uspořádání. Pokud to má být moderní nebo skandinávský salon, zůstaňte s minimalismem a tlumenými odstíny. Nicméně, v situaci, kdy chcete, aby se obývací pokoj stal velmi útulným místem, které vede k odpočinku, přemýšlejte o intenzivnějších barvách. V poslední době, odstíny jako: silná zelená, modré odstíny – zejména námořnická modrá, červený Grafit. Nezapomeňte, že styl obývacího pokoje je určen nejen stěnami, ale také výše uvedenými doplňky. V místnostech s přirozenějším, idylickým charakterem by měly být prvky ze dřeva, skutečného kamene, plátna, bavlny a proutí. Pro moderní a průmyslové styly se hodí materiály jako je kov, beton a cihla.

Jaký nábytek do obývacího pokoje?

Dostáváme se k další nesmírně důležité otázce, která by měla být v souladu s přijatou koncepcí. V případě moderního stylu bude nábytek udržován v tlumených, jasných barvách, bez zbytečných poutavých doplňků. Skandinávské a přírodní interiéry by měly být založeny na dřevěném nábytku, který dokonale zapadá do jiných přírodních materiálů, jako jsou cihly nebo beton. Zvažte také nákup klasického nábytku, po kterém můžete vidět plynutí času. Budou fungovat obzvláště dobře v průmyslových místnostech, které mají připomínat staré továrny a výrobní haly. Samozřejmě neexistuje jediná odpověď na otázku, jak vybavit obývací pokoj. Nezapomeňte, že se počítá nejen jejich vzhled, ale také jejich funkčnost. Jejich počet by neměl být přehnaný, zejména v místnostech s menší plochou. vybavení interiéru s mnoha prvky způsobí, že bude stísněný, což samozřejmě ztěžuje jeho použití.

Jak osvětlit obývací pokoj?

V odpovědi na otázku, jak zařídit obývací pokoj, nemůže chybět téma osvětlení. Správná rozhodnutí v tomto ohledu mohou interiér zcela změnit a opticky zvětšit. Na samém začátku se musíte postarat o přirozené osvětlení, tj. slunečními paprsky. Zakrytí oken záclonami v malém obývacím pokoji není dobrý nápad. Pokud necháte nějaké světlo, celá místnost se bude zdát větší. Jakékoli ozdoby, doplňky a dekorace budou také lépe viditelné. S ohledem na umělé osvětlení by však mělo být rozděleno do dvou kategorií: hlavní osvětlení – obvykle je za ně zodpovědná jedna nebo dvě lampy, zavěšené v centrálním bodě místnosti. Ujistěte se, že jste si vybrali jejich sílu tak, aby rovnoměrně osvětlovaly obývací pokoj. Tmavé, ponuré rohy v místnosti nevypadají atraktivně, přídavné osvětlení – mohou to být bodové LED diody, malé stolní lampy nebo LED pásky. Měly by být na nejčastěji používaných místech (např. nad pohovkou, jídelním stolem), stejně jako vedle dekorací, aby byly viditelnější.

Jaký styl pro obývací pokoj zvolit?

Všechny výše uvedené informace jsou vhodné pro výběr hlavního stylu, který by měl dominovat uspořádání obývacího pokoje. Samozřejmě, módní místnost nemusí být vyzdobena v souladu s nejnovějšími řešeními, doporučenými designéry. Vždy však stojí za to analyzovat jednotlivé koncepty, které se stanou inspirací při přípravě konečného plánu.

  • Obývací pokoj v tradičním stylu – odkazuje na klasické aranžmá, ve kterém dominují převážně přírodní materiály, zejména dřevo. Kromě toho existují teplé barvy, díky nimž je interiér velmi útulný, rodinný.
  • Obývací pokoj v moderním stylu – v tomto případě vybavení obývacího pokoje vyžaduje použití tlumených barev. Celek je založen na minimalismu, bez zavádění honosných odstínů. Místnost může být zdobena kovovými nebo dřevěnými prvky, stejně jako osly.
  • Obývací pokoj v industriálním stylu – stále více příznivců připodobňování místností starým továrnám a výrobním halám. V případě průmyslového stylu je důležitý velký prostor, aniž by se dělil pomocí stěn. K tomu by měly být přidány také suroviny, jako je kov, beton nebo cihla.
  • Obývací pokoj ve skandinávském stylu – je velmi podobný modernímu stylu. Většinou dominují tlumené barvy. Neexistuje místo pro honosné, nápadné odstíny. V takových uspořádáních se velmi často objevuje kov a dřevo, což do interiérů přináší trochu svěžesti.

 

Jak jsme již zmínili, uspořádání obývacích pokojů nemusí zahrnovat výběr pouze jednoho stylu. Nic nestojí v cestě čerpání z různých řešení a nápadů, které v kombinaci zaručí zajímavé efekty. Důležitý je samozřejmě plán. Umožní vám zachovat konzistenci uspořádání a přizpůsobit konkrétní řešení vašim vlastním potřebám a požadavkům.