Projekty

NÁBYTEK Z MASIVNÍHO DŘEVA – JE OPRAVDU NEJLEPŠÍ?

ložnice masiv borovice

Po celá léta existuje rozšířený názor, že nejlepší a nejzdravější pro člověka je dřevěný nábytek. Pravdou však je, že to, co většina z nás má doma, není vůbec dřevěný nábytek, ale pouze jeho levnější a bohužel horší náhražka. Jak odlišit skutečný, dřevěný nábytek od levnějších protějšků a co dělá pouze masivní dřevo zárukou jedinečného a trvanlivého vybavení?

vitrína masiv dubová KW338

Dřevěný nábytek a nábytek z masivního dřeva

Je dřevěný nábytek a nábytek z masivního dřeva jedno a totéž? V zásadě ano, ale pouze teoreticky, v praxi se název “dřevěný nábytek” stal velmi populárním a dnes odkazuje na stoly, skříně nebo komody, které jsou ale ve skutečnosti výrobeny z překližky, nebo dřevotřísky na které se při výrobě nalepila dýha. Nábytek z masivního dřeva je výrobek, který byl vytvořen výhradně z čistého vysoce kvalitního dřeva, zpracovaného pro profesionální použití v nábytkářské výrobě. Podle současných norem lze jako “nábytek z masivního dřeva” nazvat pouze výrobky, ve kterých jsou z překližky vyrobeny pouze dna zásuvek a zadní stěna.

Výhody nábytku z masivního dřeva

Jsou vlastnosti dřevěného nábytku opravdu lepší než vlastnosti jejich levnějších protějšků? Největší a nespornou výhodou dřevěného nábytku je jeho přirozenost. V dnešní době, kdy jsme zavalení převážně neekologickými syntetickými výrobky z plastů a rozličných náhražek přírodních materiálů, je obklopování se doma ekologickým vybavením spásou pro naše tělo i duši. V místnosti s nábytkem z masivního dřeva si můžete plně odpočinout, užívat si útulnosti a pohodlí a zároveň úzkého kontaktu s přírodou. Bylo vědecky dokázáno, že borovicové postele a dřevěné ložnice obecně zaručují nejzdravější a nejúčinnější spánek, umožňují úplnou relaxaci a dávají vám skvělou náladu. Skříně z masivního dřeva a další dřevěný nábytek však mají mnohem více výhod. Jedním z nich – zejména v dnešní době, kdy všichni usilujeme o originalitu – je jedinečnost každé jednotlivé kopie. Dřevěné výrobky se vyznačují jedinečnou kresbou dřeva, které vytvářejí malebné vzory na ušlechtilém povrchu nábytku. Přírodní dřevo dobré kvality je extrémně odolné vůči mechanickému poškození, ale pokud se v průběhu let používání stane, že vaše oblíbená skříňka, dřevěný toaletní stolek, nebo stylová komoda selže, lze ji snadno odstranit. Vzhledem k tomu, že jde o výrobek z jednoho kusu dřeva, lze drobné škrábance a deformace snadno brousit a lakovat i napouštět vosky, takže nábytek po mnoha letém používání bude vypadat opět jako nový!

Má nábytek z masivního dřeva nedostatky?

Pokud má masivní dřevo tolik výhod, proč se každý nerozhodne koupit krásný a trvanlivý dřevěný nábytek? Největší nevýhodou kvalitního dřevěného nábytku je jeho cena. Za stylové, pečlivě vyrobené masivní dubové stoly, borovicové skříně, nebo bukové lavice, musíte zaplatit vyšší částku. Nezapomeňte však, že nákup nábytku z masivního dřeva je investicí na několik generací. Stojí za to zvážit nákup takového nábytku, a to i na splátky, nebo se rozhodnout pro postupnou výměnu vybavení domácnosti, nemusíme kupovat veškerý nábytek najednou. Další nevýhodou nábytku z masivního dřeva může být jeho menší odolnost ve vztahu k nepříznivým fyzikálním podmínkám, jako je okolní vlhkost nebo vysoké teploty. Tato nevýhoda je však přehnaným argumentem, protože řádná péče o dřevěný nábytek, řádná impregnace a běžná péče ochrání každý krásný, dřevěný kus nábytku před možným poškozením.

A překližkový nábytek?

Překližkový nábytek je jistě levnější, a proto lákavou alternativou k nábytku z masivního dřeva. Bohužel, i když je jejich vzhled často matoucím způsobem podobný dřevěnému nábytku a je určen pro použití v klasickém obývacím pokoji, vintage jídelně nebo moderní ložnici, nejedná se o nábytek bez vad. Rozhodně je tento nábytek méně odolný vůči mechanickému poškození a zároveň je mnohem obtížnější jej opravit. Vzhledem k tomu, že vnější dýha je relativně tenká vrstva, pod kterou je horší kvalita dřevotřískové desky, broušení poškozeného povrchu není možné. Při mělkém poškození můžete někdy odstranit vadu tím, že vyměníte dýhu, jedná se však o poměrně nákladnou opravu, která se v případě více kusů nábytku ukáže jako zcela nerentabilní řešení. Nábytek tohoto typu nepodléhá tak přísné kontrole kvality, jsou použita lepidla, laky a barvy používané pro jejich výrobu jsou mnohem horšího druhu, vše v zájmu výrobce co nejlevněji vyrobit a nejdráž prodat.

Otázka na závěr

Je na čase se zeptat zda chcete doma cítit vůni lesa, hřejivý dotyk přírody, vnímat energii slunce, nebo snad toužíte žít s výpary formaldehydu a s nábytkem ke kterému nebudete mít nikdy vztah?

Nábytek z masivního dřeva je na špičkové úrovni – je nejkrásnější, nejpevnější, vyrobený s důrazem na každý detail a umožňuje dosáhnout plné harmonie mezi přirozenou lidskou potřebou, kterou je kontakt se světem přírody a potřebou fungovat ve světě plném pohodlí.