Nápady, Projekty

Vybíráme psací stůl

Psací stůl je nepostradatelným kusem nábytku. Poradíme vám, jak jej vybrat.

Stůl je základním prvkem každého kancelářského vybavení. Výběr stolu je velmi důležitý, protože často u něj strávíte velmi dlouhou dobu. Psací stůl stále častěji potřebujete kvůli práci doma.  Abyste odvedli kvalitní práci, je potřeba vybrat správný model. To nejen zvýší komfort, ale také kvalitu práce a její efektivitu. Důležité jsou také zdravotní problémy. Mnoho hodin sezení u nesprávně zvoleného stolu je příčinou vážných onemocnění, která se mohou projevit i po mnoha letech profesionální činnosti. Čemu byste tedy měli věnovat pozornost při výběru psacího stolu a jak jej přizpůsobit povaze vaší práce?

Jaký zvolit psací stůl

Psací stůl by měl být vysoký 73-75 cm, protože bez ohledu na výšku postavy umožňuje volně polohovat nohy a pohybovat se. V této výšce je navíc možné snadno dosáhnout na předměty na stole. Příliš nízký stůl nutí tělo k ležení a zvláště zatěžuje krční páteř. U vysokých lidí se navíc mohou kolena dotýkat desky stolu, což se nedoporučuje. Příliš vysoký kus nábytku zase vynutí nepřirozenou polohu rukou a oslabí klouby. Výška stolu s obrazovkou počítače nebo notebooku by měla umožňovat pozorovací úhel obrazovky v rozmezí 20–50 °. Deska stolu by měla být takové výšky, aby úhel mezi ramenem a předloktím byl rovný.

Optimální prostor a velikost

Nejpraktičtější je deska stolu o rozměrech od 140 cm x 60 cm. Optimální pracovní podmínky jsou 1,5 – 2 m2. Světlo by nemělo dopadat ani na přední, ani na zadní stranu počítače, proto je nejvhodnější umístit PC nebo psací stůl do strany k oknu. Nejlepší je dívat se přímo na obrazovku nebo naklánět hlavu mírně dolů. Bezpečná vzdálenost od monitoru je mezi 40 a 75 cm. Pokud používáte klávesnici, měla by být umístěna asi 10 cm od okraje stolu. Všechna další zařízení by měla být snadno dosažitelná, aniž by bylo nutné měnit polohu těla. Máte-li nevyužitý roh místnosti, zvolte rohový stůl, dostatek prostoru a vše pěkně při ruce.

Úložný prostor – zásuvky a poličky

Potřebujete šuplíky, potřebujete skříňky, případně kombinaci obojího? Nabídka stolů je opravdu široká, stačí pouze kliknout na ten, který se vám zamlouvá nejvíce. Zásuvky u stolu by měly být minimálně na ocelových pojezdech. U opravdu levných stolů jiných prodejců jsou pouze plastové kluzáky a to u zásuvek, které chcete používat denně opravdu nevydrží dlouho. Na odložení klávesnice, případně notebooku je ideální výsuvná polička pod pracovní deskou, klávesnice je stále při ruce a na stole nezabírá místo. Vděčným úložným typem jsou pak police nad stůl, případně nadstavby přímo ke konkrétnímu stolu s poličkami i zavíracími skříňkami.

Materiál – stůl na celý život

Už jste viděli naše psací stoly z bukového masivu? Jedná se o 100% bukový masiv. Stůl je dodaný v celku z výroby, přesně tak jak se dělali stoly za našich dědečků, žádné skládání z jednotlivých prkýnek. Je to stůl, který vydrží nemožné a bude se s vámi stěhovat celý život.

O něco menší odolnost mají stoly z borovicového dřeva, jedná se o měkké dřevo, které je potřeba uchránit od nárazů. Na druhou stranu, ale nabízíme širokou škálu provedení a rozměrů. Cena je proti bukovému dřevu sotva čtvrtinová.

Nejlevnější psací stoly jsou z lamina – z nábytkové dřevotřísky která je opatřena melaninovou pryskyřicí se vzorem. I zde jsou použity kovové pojezdy u zásuvek a jejich konstrukce je dostatečně stabilní. Cena takového stolu je pak cca poloviční, než stolu z borovicového dřeva.

Závěrem

Usnadnili jsme Vám rozhodování? Podívejte se na naši nabídku PC a psacích stolů v mnoha provedeních, barvách, imitací dřeva, nebo dřevěného masivu.