Rady

Výhody výběru nábytku z bukového dřeva

Bukový nábytek

Bukové dřevo je odolnější než borovice a téměř stejně dobré jako dubové dřevo.   V nábytkářském průmyslu je stále podceňovaným druhem dřeva. Mnoho lidí volí dub nebo volí exotické dřevo, přičemž náš domácí buk dokáže velmi příjemně překvapit.

Bukový strom

Je známo asi 10 druhů buků. Buk obecný je běžný v Čechách. Další oblíbené odrůdy jsou buk americký, buk východní, buk japonský, buk Engler.

Buk obecný je strom vysoký až 40 metrů a je jedním z nejstarších druhů vyskytujících se v Evropě.

Ve výrobě nábytku existují takové druhy buku jako “jádrový buk” a “bílý buk”. Jádrový buk prochází specifickou úpravou, při které se extrahuje a zpracovává především barevná plocha ve středu kmene. Díky tomu je získán originální vzhled zvláště zvýrazněných pravidelných zrn. Bílý buk je naopak strom podobný bříze a vyznačuje se odolnou a pevnou strukturou.

Vlastnosti bukového nábytku

Buk je velmi dobrý materiál v truhlářství. Je vhodný na výrobu nábytku, protože jde o pevný a odolný druh. Navíc se jedná o stavební materiál odolný proti mechanickému poškození, díky kterému bude nábytek vypadat jako nový po mnoho let. Důležité je, že buk je tvrdý a hustý, takže je mnohem obtížnější z něj vyvinout sofistikovanější formu, tvary nebo lehkost, jako je tomu u jiných druhů dřeva, např. borovice. Nábytek proto bude zcela charakteristicky stavěný, bude mít masivní formu a jednoduché tvary.

Zde se však projevuje jedna z největších předností bukového dřeva. Nábytek je těžký, stabilní a odolný proti velkému tlaku a zátěži. Při zachování struktury a kvality vydrží mnoho let. Budou velmi kvalitní, na rozdíl od nábytku z překližky a dřevotřísky.

Barva a vzhled

Bukový nábytek vypadá krásně v přírodní barvě, je nejprodávanější. Zákazníci, kteří oceňují přirozenou klasickou, nebo moderní krásu, útulný interiér a přírodní barvu nábytku, by se měli rozhodnout právě pro bukové dřevo.

Upozorňujeme, že nenabízíme bukový nábytek typický pro místnosti s vysokou vlhkostí, např. Buk je poměrně odolný proti vlhkosti a musí se v těchto místnostech impregnovat, pokud tam chceme nábytek ještě používat.

Při výběru bukového nábytku se také nemusíme bát případného poškození nátěru. Dřevo je velmi odolné, ale v případě potřeby jej snadno opravíte.

Závěrem

Módní trend bukového dřeva nikdy nevymizí. Nákup nábytku z bukového dřeva je výbornou investicí. Nábytek se vyznačuje vysokou odolností a pevností. Bukový nábytek je velmi univerzální a zapadne do interiérů udržovaných v klasickém i moderním stylu, podtrhne charakter interiéru, navodí útulnou atmosféru. Bukový nábytek je vzhledem k ceně zlatou střední cestou, protože dává srovnatelnou kvalitu jako dubový nábytek a jeho cena je mnohem nižší.