Rady

Výhody výběru nábytku z borového dřeva

Nábytek z borovice

Nábytek z borového dřeva je velmi oblíbený. Je to dáno především cenou, jelikož borovice je poměrně levná surovina a dalším výhodou borového dřeva je vysoká mechanická pevnost, pružnost a snadné zpracování. Jde tedy o vděčnou surovinu pro výrobu nábytku.

Za prvé, ekologie a příroda

Borovice se nejčastěji vyskytuje v našem klimatickém pásmu. Borovice je žlutavě bílá, někdy také červenobílá. Voní intenzivně po pryskyřici, vůně je spojena s lesem a přírodou. Proto je nábytek z borového dřeva ekologický. Materiál použitý na výrobu je přírodní, na rozdíl například od nábytku z dřevotřísky napuštěné toxickými lepidly a barvivy. Nábytek “dýchá” a vytváří vyvážené mikroklima v místnosti. Nábytek z borovice je šetrný i k alergikům. Má elektrostatické vlastnosti, to znamená, že na svůj povrch nepřitahuje ionty. Díky tomu se snižuje množství prachu na nábytku.

Za druhé, je snadno zpracovatelný

Výhodou borového dřeva je, jeho univerzální a téměř neomezená zpracovatelnost dle potřeby a požadovaného designu. Dřevo získané z borovice lze snadno frézovat, brousit, hoblovat a také řezat, čímž se dá nábytek nábytek snadno modelovat a získat tak jedinečný charakter. Borovicové dřevo je i snadno slepitelné. Borovicový nábytek je dostupný v mnoha barvách, protože je vhodný k napouštění mořidly, vosky i lazurami. Povrchovou úpravu lze zvolit přesně tak, aby odpovídala charakteru nábytku a interiéru, ve kterém bude stát. Borovicový nábytek lze objednat i surový, například pro povrchovou úpravu svépomocí.

Za třetí, cena

Vzhledem k oblibě borovice jde o nejlevnější surovinu pro výrobu dřevěného nábytku. Za mírnou cenu můžeme mít nábytek z pravého dřeva, který bude odolný, pevný, hřejivý a především v souladu s přírodou.

Péče o nábytek z borovice

Voskovaný nebo lakovaný nábytek z borovice by se měl jednou za 2-3 týdny otřít měkkým hadříkem a nábytkovým mlékem. Zachováte tak jeho krásný lesk. Surový nábytek stačí otřít suchým a měkkým hadříkem, např. mikrovláknem. Stejně jako ostatní druhy dřeva, i borovice špatně snáší vodu a vlhkost. Zásadní význam proto budou mít podmínky skladování. Dřevo borovice přirozeně tmavne s věkem a vlivem UV záření. Někomu se tato vlastnost nábytku z borovice líbí. Jiní, kteří chtějí tento proces zpomalit, by se měli vyvarovat vystavení nábytku dlouhodobému a silnému slunečnímu záření, například u okna.

Souhrn

Borovicové dřevo je výborným materiálem na nábytek. Nábytek může být velmi jednoduchý, i surový a díky zpracování a lakování či voskování může být skutečnou ozdobou klasických či romantických interiérů. Při zachování rozumné ceny se stanete majiteli krásného přírodního nábytku, který je odolný, pevný a zároveň nadčasový.